U svetlu rasta uverljivosti „dipfejk” pretnji zasnovanih na veštačkoj inteligenciji, stručnjaci izdvajaju obrazovanje i nastavak unapređenja sistema za sajber bezbednost koje primenjuje veštačka inteligencija kao osnovu zaštite.
Dipfejk inače nastaje kada tehnlogija nauči kako da oponaša nekoga, koristeći veštačku itneligeniju da poptuno zanemi nečiji glas ili lice.
Stručnjaci za sajber bezbednost na Kasperski NEXT događaju izneli su viđenje dvojakog pristupa u borbi protiv dipfejk pretnji. Ovaj pirstup podrazumeva da će sofisticirani sistemi sajber bezbednosti za veštačku inteligenciju morati da prate temeljni programi podizanja svesti i edukacije korisnika. Samo na ovaj način, korisnici će biti u prilici da uoče opasnosti od dipfejk prevara koje pokreću maliciozni akteri oslonjeni na tehnologije veštačke inteligencije.
Sajber kriminalci brzo usvajaju nove tehnologije. Jedan od trendova koji najviše brinu je porast dipfejka — falsifikovanih slika, audio ili video zapisa kreiranih uz pomoć veštačke inteligencije. Sve veća rasprostranjenost i dostupnost alata oslonjenih na veštačku inteligenciju čine da ovaj problem postane sve aktuelniji. Stručnjaci takođe predviđaju rast potrebe za tehnologijama za zaštitu ličnih sistema veštačke inteligencije od pretnji koje se stalno razvijaju.
Očekivanje da ćemo u budućosti sve više zavisiti od veštačke inteligencije tehnologija u svakodnevnom životu znači i otvaranje novog vektora napada jer će sajber kriminalci nastojati da iskoriste ove nove i lako dostupne prilike.Marko Projs, zamenik direktora tima za globalno istraživanje i analizu u kompaniji Kaspersky, izneo je svoje predviđanje: „Budućnost kakvu očekujemo zahtevaće da pronađemo tehnološka rešenja za nove pretnje koje konstantno evoluiraju. Pored ovoga, potrebno je da uložimo još više napora u obrazovanje korisnika, da bismo zaštitili naša društva od dezinformacija i sličnih pretnji”.